Kde a jak se quilty tvoří

 

           

 

Na počátku jsme říkali, že vás zavedeme do naší kuchyně, kde se quilty tvoří. Jaké by to ovšem bylo povídání, kdybychom nenavštívili pracovnu. Musím říct, že když začínala Věrka s patchworkem měla malý stůl, židli a na něm šicí stroj Lada. Byl to takový malý prostor, možná na čtyřech metrech čtverečných. Rozrůstat a expandovat do dalších prostor začala, když se začaly kupovat a shánět látky. Nadělala si krabice a těmi plných látech se začaly plnit skřínky v její pracovně a časem i skříň  v ložnici. Myslel jsem si bláhově, že tím to všechno skončilo. Ale ejhle ono pojednou byl potřebný řezák na látky, podložka, velká a malá žehlička, samozřejmě prkno na žehlení, celá řada nůžek, stejná řada různých špendlíků a další a další věcičky, bez kterých jak mně přesvědčovala se patchwork dělat nedá. A tohle všechno bylo zapotřebí ovšem někde dát, aby se pernamentně nemuselo stále něco hledat. Tak si na ty drobné pomůcky udělala kufřík,  který samozřejmě zase zabral kus místa v její pracovně.

 

          

 

    

 

To už tam její věci zabíraly skoro veškerý prostor, protože navíc přibyly quilty, nejrůznější zkoušky, všelijaké blbinky na zpestření a pod. Všechno bylo pochopitelně nesmírně důležité, takže pojednou už na stole nezbývalo místo ani na šití. A tak se stalo, že jednoho dne objevila, že v mé pracovně se nachází docela velký stůl. Quilt, který zrovna šila byl rozměrnější a usoudila, že by se ji na něm lépe šil než u ní. Tak se tenkrát, nutno podotknout jen na ten jeden quilt přestěhoval šicí stroj z její pracovny do moji, ale jak se časem ukázalo, už nikdy ji neopustil. Zakotvil tam jakoby tam odjakživa patřil a patchworkem se počala zaplňovat i moje pracovna.

 

  

      Tohle je zabrání prostoru v mé pracovně ...             ... a tohle zase domácí kino

 

Z původních 22 m2 mám dnes 3 m2 na počítač a musím se někdy moc bránit, abych uhájil alespoň tuhle malou latifundii. Nestěžuji si a pokud se nebudu muset jako bezdomovec vystěhovat před barák, tak to přežiji. Musí mi být přece jasné, že na šití je potřeba velký stůl (původně můj),  prostor pro už druhé prkno na žehlení, a také pro místo, kde se quilty v průběhu tvoření vyvěšují. Říkáme tomuto prostoru domácí kino a Věrka v něm vysedává velmi často a kochá se každým novým stehem, který na quiltu přibude.

Když už jsme tuto kapitolu nazvali, jak se quilty tvoří měl bych se zmínit i o nesčetných zkouškách, které se udělaly ještě předtím, než se něco začalo šít naostro.

   

         Lázeňský  zvědavec                        Lázeňský altán                             Zvědavý pes

 

    

                    Stromečky                                         Zadní partie tanečnice

 

Bylo jich bezpočet a možná právě díky jim vznikly pak quilty, které visí u nás v domku na nejrůznějších místech.

 

  

         Po  chodbách ...                                  ... u Věrky v pokoji ...

 

                      

 

… a někdy u nás visí i návrhy, kolem kterých chodíme a vychytáváme na nich chybičky než se začnou šít. To trvá třeba i půl roku. Ostatně vždyť nás nic nehoní.

Určitě každá z vás má nějakou svou patchworkářskou kuchyni. Teď už víte jak to vypadá i u nás. Takhle nám to vyhovuje a dobře se tím bavíme.