Valašské legendy

           

                                            Půlnoční

                                800 x 980 mm,   rok 2012
 
 

                 Jan Karafiát  -  Broučci

„Slunko bylo u samého západu a svatojánští broučci vstávali. A bylo jaro. Všechno kvetlo a ty včely tolik bzučely a ta tráva byla taková veliká a ta rosa jako granáty a ti ptáčci tolik zpívali a ti cvrčci - ale ti se něco nacvrčeli!“

 

Tak začíná knížka pro děti od Jana Karafiáta „Broučci“. Leckdo jistě zná tohle klasické dílo české literatury. Ale už málokdo ví, že její autor, spisovatel a evangelický farář, dílo dokončil v roce 1875 a téhož roku dorazil do nového působiště, valašské obce Hrubá Lhota. O rok později pak knihu vlastním nákladem anonymně vydal. Byla přeložena do mnoha světových jazyků. Přes náboženské aspekty knihy se k ní hlásily všechny generace českých čtenářů a k její popularitě přispěly také ilustrace Jiřího Trnky i pozdější seriál TV večerníčků. 

Jan Karafiát působil v Hrubé Lhotě až do června 1895.  Plných dvacet let.  Mít na Valašsku legendu takového formátu a nevyužít toho, to by bylo neodpustitelné. A tak jsme i my chtěli přispět trochou do mlýna a rozhodli jsme se v rámci projektu „Legendy Valašska“ udělat quilt, který se bude věnovat, právě této postavě. A hlavně jeho broučkům. Tak vznikl quilt „Půlnoční“. Ztvárnění muzikantských valašských poddubáků a broučků, dětem i dospělým pro radost. Milujeme ty kouzelné poetické příběhy, které dokáží uchopit, oslovit a zanechat dojem na pořád.

 

 

        

 

Dobrý dojem z tohoto quiltu měl i Ricky Tims, když byl v roce 2012 na výstavě v Praze, přestože o knížce vůbec nikdy neslyšel. Ale pozitivum quiltu na něj zapůsobilo, to bylo patrné.

Vždy, když se u nás tvoří další quilt, přináší něco nového. Nejen tématicky, ale i technicky. Tady byla například použita vlna. Jednak na stromě a jednak byly z vlny uháčkované žaludy. Jako vždy je to tradiční materiál, kterému zůstáváme věrni.

 

                       

                                                                    Použití vlny

Quilt byl vystaven na společné české expozici ve Francii roku 2012 a také jsme jeho fragmenty použili na PF 2014. Teď visí naproti postele Věrky, takže prvně jak ráno otevře oči, uvidí své dílko. To se to pak dobře vstává do nového dne. Inu je třeba si dělat i drobné domácí radosti.