Nostalgická vzpomínka

       

               Lázeňský příběh z roku 1883

              velikost 141 x 141 cm, rok 2013     

Představme si idylický lázeňský Rožnov pod Radhoštěm s promenádou hostů, korzujících městským parkem. Léčebné kúry zde v minulosti  do malebného údolí pod Černou horou stovky hostů a přiřkly městu přezdívky jako "Moravské Merano" nebo "Moravský Davos".

 

Vydejme se prostřednictvím quiltu zpět proti toku času. Navraťme se alespoň na chvíli do těch časů, kdy se zde podávala ohřívaná žinčice, kdy hudba pravidelně vyhrávala v altánku v parku a kdy sem dostavníkem  přijížděli hosté z Vídně, Uher, Haliče i Čech. Skladba hostů byla pestrá. Rožnov se sice nestal místem, kam by se sjížděla evropská smetánka a příslušníci aristokracie, představoval však milé a poklidné městečko, které si  získalo oblibu mezi střední a úřednickou vrstvou. Nalezneme zde obchodníky, advokáty, úředníky státních úřadů i bank, důstojníky, apod. přijíždějící s manželkami případně i dcerami. Nalezneme ovšem i případy, kdy zde dámy pobývaly nějaký čas samy. Kapela hrávala v místních kavárnách a na hotelích a při svatojánských nocích i na Radhošti, aby se „na čerstvých, čistých vzduchu hor a lesů, skleslé síly povznésti a posilniti mohly“.

              

   

                         Zvědavci lázenští                                

 

Onen den hrálo pospolu několik muzikantů a hráli moc krásně. Osud usoudil, aby s atraktivní ženou, pravou blondýnkou, štíhlou, vlasy až po pás, tančil sympatický muž. Byl úžasný, přitažlivý a tančil jak bůh. Protancovali spolu celý večer. Vrátila se do mládí a po dlouhé době si zase užívala opojnou kouzelnou moc tance. Společník byl velice šarmantní muž, občas ji k sobě přivinul a do ouška zašeptal nějakou lichotku, kterou ráda slyšela. Každá žena ráda slyší hezká slova o své postavě, kráse a inteligenci. Noc byla kouzelná. Hudebníci hráli romantické skladby jen pro ně. Partner ji něžně tiskl k sobě a šeptal krásná slůvka. Užívala si to a na nic nemyslela. Jen skláněla hlavu k jeho rameni. Byli tam sami dva, něžně ji líbal a objímal. Bylo jim dopřáno, že tato kouzelná idylka neskončila scénou žárlivého manžela. Leč bohužel, každá pohádka končí, i ta jejich. Zbyly jen krásné vzpomínky a možná tenhle quilt, který chtěl tak trochu tuto pozapomenutou historii přiblížit. Inu lázně dělají zázraky.

                        

                     Marcela Vassová vyfotila quilt v Birminghamu

 

Tak na základě takovýchto příběhu může vzniknout i patchworkový quilt. Že se tohle nikdy nestalo? Kdo ví, možná stalo. Víte, co všechno se na Valašsku může stát a nejen tam. Fajn je to, že se quilt udělal a že byl v roce 2013 vystaven v Birminghamu. Hodnocení, které jsme si od organizátorů vyžádali nebylo nejhorší. Jen pro zajímavost předkládáme v čem byl všechno hodnocen a jaké známky obdržel.

Je to jako školní vysvědčení, ale když na to tak koukám, musím přiznat, že jsem nebyl tak dobrým studentem.

V porovnání se mnou je „Lázeňský quilt z Rožnova roku 1883“ povedenější.  Tak se koukejme a oddávejme se nostalgickému snění dávných časů