Letní klobouček „Sáminka“

 

Jsme přibližně v polovině a je čas přerušit povídání o našich quiltech. Udělat si malou přestávku a tu vyplnit provedením letního kloboučku. Proč zrovna kloboučku se nabízí samo sebou. Věrka nosí klobouky často, ráda a dá se říct, že ji sluší. Ale nejen to, ona si je i šije. Na běžné nošení, ale i ty, které jsou spíše doplňujícím prvkem jejich kostýmů při různých akcích.  Povídat si o nich budeme někdy příště. Nyní jen ukázka kolik jich už udělala.

                                      

Musím říct, že se nám líbí doba kolem let dvacátých, kdy klobouky elegantní dámy a pánové hojně nosily a kdy byl prohřešek tento módní doplněk nemít na hlavě. Jsem rodák z Nového Jičína a prakticky největší továrnou ve městě byla fy Huckel, výrobce klobouků, která po roce 1945 přešla na jméno Tonak. Nepracoval jsem tam, ale jako stavař jsem měl možnost poznat celou výrobu od činění kůží až po konečnou expedici. Vyráběly se tam klobouky do 87 zemí světa včetně fézu, barevných mexických sombrér či klasických amerických honáckých. Dokonce si pamatuji, že jako kluk jsem pobíhal v přilbě určené pro Africké safari. I dnes je ve městě kouzelné muzeum klobouků vč. různých vojenských pokrývek a je naší velkou inspirací při vytváření quiltů, protože v nich nejrůznější pokrývky hlavy používáme. Budete-li mít kolem cestu určitě tam zavítejte, stojí to za to.  

                 

Říká se, že klobouk je nejlepší módní doplněk. Je pro toho, kdo nechce zapadat do každodenní šedi. S nošením roste sebevědomí, přitáhne zraky a napomáhá fantazii a dobré náladě. Někdy je slyšet slova „mně klobouk nesluší“. Jaký to omyl. Jde jen o odvahu si jej vyzkoušet. Nejdříve možná jen jako slunečník v letním dni na zahradě. Pak zjistíme, že by se dobře hodil i na dovolenou k moři nebo na výstavu či jiné příležitosti a najednou se z něj stane běžná pokrývka hlavy. Četl jsem, že  klobouk je vášeň a nošení klobouků je zábava. A to ještě netušíte jaká je zábava při jeho vytváření. Od prvního neumělého nákresu, přes výběr oblíbených kousků látky až k výběru zda jej ušít z jednotlivých bloků nebo jako aplikaci či crazy. Vše je dovoleno. I následné dozdobení klobouku, kdy můžeme přidat krajku, květinku, výšivku, knoflíček, sámek nebo jinou ozdůbku. Fantazii se meze nekladou. To je pak radosti, když se nám vše podaří.

 

    I na klobouku se dá v detailech vyřádit

   

 

Je kouzelné vytvořit si vlastní klobouček a pokud se někdo ostýchá nosit jej, pak ušijeme klobouček pro své blízké. Vnoučata vaší snahu určitě ocení.

 

 

Hodně zábavy při jeho šití a hlavně při jeho nosení. Vítejte mezi módistkami.

 

Letní klobouček "Sáminka"

 

Podrobnosti o jeho tvorbě najdete na těchto stránkách a střih i postup provedení v rubrice fotogalerie pod názvem  - Letní klobouček „Sáminka“ . Střihy jsou orientačně pro velikost obvodu hlavy 56 normální dospělá velikost, velikost 53 je dětská 5 – 8 roků, velikost 50 malé děti 1 – 4 roky. 

Střihy a postup je uveden také ve Švadlence v čísle 45. 

 

 

Spotřeba materiálu:

 

Vrchní část kloboučku :  květovaná látka (díl A,C, D )  50 x 75 cm

Vrchní část kloboučku (podšívka ) :  bílá bavlněná látka  (díl B )  20 x 20 cm

Spodní část krempy :  jednobarevná látka (díl E ) 50 x 35 cm

Vyztužení krempy : jednostranně zažehlovací vlizelín (díl F )  50 x 30 cm

Šikmý proužek : šířka 4 cm, délka 90 cm

 

Díly :

 

A – horní kolečko – květovaná látka

B -  horní kolečko podšívka – bílá látka

C -  střední díl – květovaná látka

D – krempa horní část – květovaná látka

E – krempa spodní část  - jednobarevná látka

F – krempa vyztužení – jednostranně zažehlovací vlizelín

 

Střih je bez přídavků na švy. Přídavky se uvažují 6 mm, pokud není uvedeno jinak