European Patchwork Meeting

                                              Francie 2012

             

                   

                                           Věčná proměna      

                                                             Velikost 100 x 100 cm,  rok 2012   

 

K Francii máme mimořádný vztah. Když se otevřely hranice v roce 1989 byli jsme v Paříži na stavební výstavě a přecházel nám zrak nad ohromující velikostí, nemluvě už o plejádě výrobků, které jsme tam viděli. Celý rok jsme se z toho vzpamatovávali. Proto jsme tam také jeli na zahradnickou výstavu a nebyli jsme zklamáni. A pak přišel náš zájem o červené víno a nedalo nám to a chateau v Bordeaux, Burbundsku či na Rhoně jsme navštívili. Jak se ale ukázalo naše soudržnost s Francií tím ještě neskončila. Z ničeho nic přišel patchwork a opět to byla Francie, která nás zve na kouzelné výstavy v Alsasku. Milujeme tuhle zemi a mohl bych nekonečně popisovat proč, ale to by musel být jiný seriál.

Píše se rok 2012 a v Saint Marie aux Mines probíhá „18 Carrefour Europeén du Patchwork“. V rámci této výstavy se uskutečnila soutěž na téma „Včera, dnes, zítra“. Nic moc téma, ale Věrka ji zkusila obeslat soutěžním quiltem. Porotci Libby Lehman (USA), Linda Colsh (USA) a Uta Lenk (Německo), ze 125 přihlášených quiltů vybrali 34. Společně s quilty porotců pak tito finalisté vystavovali na samostatné výstavě a byli přednostně zařazeni do katalogu výstavy. Soutěž je otevřena pro všechny umělce po celém světě jak hlásá jejich slogan a zde je ukázka konkurence.

Barbara Grundmann (Švýcarsko)                Bente Vold Klausen (Norsko)

Geneviève Attinger (Francie)                      Nancy Bardach (USA)

Rhoda Bennette (Luxembursko)                 Elke Boesewinkel (Holandsko)

Henriët Bovenkerk (Holandsko)                  Shin-hee Chin (USA)

Nicole Dibusi (Francie)                               Juliette Eckel (Německo)

Dieter Filler (Švýcarsko)                              Monika Flake (Německo)

Rita Frizzera (Italie)                                     Verena Giavelli (Italie)

Mieke Gootjes (Holandsko)                         Hiromi Hayashi (Japonsko)

Naoko Hirano (Japonsko)                            Sarah Louise Kaminski (Brazilie)

Linda Kemshall (Anglie)                              Hye Kim Sook (Korea)

Caroline Klinckhamers (Belgie)                   Brigitte Kopp (Německo)

Barbara Lange (Německo)                           Alicia Merrett (Gran Bretagna)

Elizabeth Michellod - Dutheil (Švýcarsko)   Hildegard Mueller (Německo)

Monika Neumann (Německo)                      Mami Noda (Japonsko)

Cosabeth Parriaud (Francie)                        Monika Schiwy - Jessen (Německo)

Sabine Schneider (Německo)                      Vera Skockova (Česko)

Luca Zagliani (Italie)                                    Jana Ziermann (Německo)

 

Cílem Evropského Patchwork Meeting je podporovat patchwork a quilting prostřednictvím špičkových výstav nejnovějšími výtvory talentovaných umělců z celého světa.  Proto po skončení výstavy putují quilty ještě po dalších evropských výstavách. Tentokrát to byly : Vicenza  (Itálie), Paris (Francie), Berlin (SRN) a Johannesbourg (JAR).

Autorky jednotlivých děl byly inspirovány obrazy např. ukázat lidské tváře v neúprosném plynutí času, jiní vzali inspiraci z přírody a řada z nich byly abstraktní.

My jsme pojali quilt tak, že jsme jej rozdělili na dva břehy, které jsou spojené mostem. Na levém břehu jsou muži a ženy jako jedinci, každý sám. Pak ovšem příjde setkání a okamžik, kdy se spolu sblíží. Proběhne mezi nimi něco, čemu se říká jiskra. A to je ta chvíle, kdy oba přejdou pomyslný most z jednoho břehu na druhý a započne úplně jiný vztah. Je pak už jen na každém z nás, jak jej budeme dál rozvíjet. Přejeme, aby to bylo krásno. Přesně takové totiž bylo pojetí našeho quiltu včera, dnes, zítra, který jsme nazvali „Věčná proměna“ .

 

                                             Takto  …          … nebo tak ?

Břehy byly vytvořeny prostorově jako ve 3D grafice a na stromy jsme použili kouzelný japonský skládaný patchwork. Wallachia quilt s kombinací japonského skládaného, světe div se, poznamenali někteří účastnici, ale proč ne, když se to hodí a oživí to celý quilt. Takže japonské patchworkářky dík za to.

            

           Japonský skládaný patchwork                         … a jeho použití v našem quiltu  

 

Velkou inspirací při vzniku quiltu nám byl vynikající český grafik Stanislav Holý, jehož práce obdivujeme a milujeme. Tento quilt je vlastně složení hluboké poklony jeho tvorbě a kouzelnému pojetí. Velké díky, mistře.

 

Rok 2012 byl zajímavý i tím, že na výstavě ve Francii mělo svou expozici i Česko. Na předvedené kolekci se podílel svými quilty Bohemia klub, Klub Litomyšl a 1.moravský patchworkový klub.

 

  

 Bylo tam kolem 30 quiltů a Věrka měla tu čest, že tam byl i její quilt o broučcích, o kterém jsme se již zmiňovali. Navíc u toho všeho dění byla přítomna a přivezla si krásné zážitky, jako určitě řada dalších patchworkářek, které se této výstavy zúčastnily. A o tom to vlastně je.